Sladoled - magična mješavina faza
Magija sladoleda, čije je pripravljanje dugo bilo obavijeno velom tajne, proizlazi iz činjenice da je dobar sladoled samo onaj u kojem je postignuta vrlo fina ravnoteža sve tri faze: krute (kristali leda), plinovite (mjehurići zraka) i tekuće (slador).
predavač: Petar Pervan
Valovi samotnjaci
Val samotnjak je paradigmatska nelinearna pojava, koja privlači pozornost znanstvenika i inženjera sve od otkrića 1834. do danas. Prvi ih je uočio John Scott Russell u Škotskoj, u plitkim, uskim kanalima vode koji su služili za prijevoz tereta brodovima.
predavač: Hrvoje Buljan  
Ni indeks loma vise nije kao prije…
Anica: Indeks loma??? Pa što! To je ONO KAD svjetlost u sredstvu putuje sporije, brzinom manjom od brzine svjetlosti, zar ne?
Ivica: Hm, da, tako nekako, ali to nije sve!
predavač: Mladen Movre  
Govor svjetlosti
"Govor svjetlosti" je priča o spektroskopiji, jednoj od znanstvenih metoda neobično važnoj u gotovo svim prirodnim znanostima od fizike, astrofizike, kemije, biologije, ekologije, do medicine, ali i u industrijskoj primjeni.
predavač: Slobodan Milošević  
Ta divna svjetlost
predavač: Goran Pichler  
Sunce - svemirski fizikalni laboratorij
Sunce je izuzetno složen plazmeni sustav koji u kojem se odvijaju najrazličitiji procesi, od fuzije vodika u helij do mikro-plazmenih nestabilnosti.
predavač: Bojan Vršnak  
Od ubrzivača do suprasudarivača
Fizika je lijepa na dimenzijama većim od prirodne i na onima puno manjim od nje. U predavanju će se uz ilustraciju redova veličina govoriti o istraživanjima na malim dimenzijama.
predavač: Mirko Planinić  
Akceleratori kao razbijači atoma
Kao što čovjek čekićem razbija orah da iz njega izvadi plod, fizičari pomoću akceleratora ubrzavaju čestice razbijajući atome, atomske jezgre i elementarne čestice, kako bi saznali od čega se sastoji tvar.
predavač: Milko Jakšić  
Tamna strana svemira
Uvod u kozmologiju: stvaranje, inflacija, evolucija svemira. Tamna materija i tamna energija: 95% zagonetki svemira.
predavač: Neven Bilić  
 
Einstein i njegova kozmološka konstanta
predavač: Krunoslav Pisk  
Saturn - gospodar prstenova
Saturn i njegov tajanstveni mjesec Titan su primarna odredišta Cassini – Huygens misije, projekta koji su zajedničkim snagama razvili NASA (National Aeronautics and Space Administration), ESA (European Space Agency) i ASI (Agenzia Sapziale Italiana)
predavač: Vibor Cipan
Mozak na djelu
Možemo li gledati kako radi mozak?
Gdje je tu fizika?
Na koja pitanja danas odgovara neuroznanost?
Što rade fizičari u neuroznanosti?
predavač: Ana Sušac  
Zlatno zrno - fizika u forenzici
Predavanje govori o primjeni dviju modernih forenzičnih metoda: Analizi tragova pucanja (GSR) pomoću skenirajućeg elektronskog mikroskopa
predavač: Vojin Maštruko  
Zanimanje fizičar
U izlaganju će, na popularan način, biti razmatrana razna neka tipična pitanja o profesiji 'fizičar'. Čime se bave fizičari i po čemu se fizika razlikuje od drugih prirodnih znanosti?
predavač: Branko Šantić  
 
Fizika i genetika
predavač: Matko Glunčić  
Lonac na vatri
Što kako i zašto grije Zemlju (ne atmosferu već par tisuća kilometara niže) i kakve to ima veze s potresima?
predavač: Ivica Sović  
Tsunami!
U predavanju se izlažu osnovni fizikalni mehanizmi koji reguliraju nastajanje tsunamija, njihovo gibanje morem i transformaciju u obalnom području. Iznose se potom neki rezultati mjerenja i modeliranja tsunamija koji se 26. prosinca 2004. godine dogodio u Indijskom oceanu.
predavač: Mirko Orlić  
Špilja – podzemni fizikalni laboratorij
Podzemni svijet špilja i jama oduvijek je privlačio čovjeka. Što je to neobično i tajnovito u preko 7000 hrvatskih špilja i jama? Da li su to brojne vrste sigastih ukrasa, podzemne rijeke i jezera, 500–metarski ponori ili dvorane u koje bi mogla stati i Zagrebačka katedrala?
predavač: Dalibor Paar  
 
Pravilnost orbitalnih radijusa planeta i njihovih glavnih satelita
Orbitalni radijusi planeta u gibanju oko Sunca i satelita oko roditeljskih planeta Jupitra, Saturna i Urana predstavljeni su kvadratičnom funkcijom r(n)=r(1)n2, gdje je n = 1,2,3… a r(1) je radijus prve orbite, zavisan o sustavu.
predavač: Antun Rubčić  
Fizikalna otkrića u kontekstu nastajanja
Tijekom školovanja fizičar uči različite teorije, izvode i dokaze provedene na suvremene načine koji su osmišljeni da bi učeniku dali najbolji uvid u materiju. Velikani fizike najčešće su do velikih proboja u fizici dolazili poprilično različitim putovima od onih koji su navedeni u udžbenicima iz fizike.
predavač: Petar Jandrić  
Priča o magnetizmu
U predavanju će se izložiti kronologija otkrića vezanih uz magnetizam. Prve spoznaje neobičnih svojstava rude iz Magnezije sežu u antičko doba. Zatim slijedi upotreba magnetita za izradu kompasa te spoznaja da se Zemlja ponaša kao magnetizirana kugla.
predavač: Đuro Drobac
Čudesni svijet kvantne mehanike
Čovjek teško može funkcionirati bez slika ili bez riječi, no u potrazi za skrivenim značenjima, tek nakon što iscrpi sve slike i potroši sve riječi, dolazi do nepredočive i neizrecive - istinske ljepote. Najbolji je onaj dio ljepote koji ne može izraziti nikakva slika (Francis Bacon).
predavač: Goran Božić  
Oblici u energetskom krajoliku
Zašto u prirodi nalazimo toliko pravilnosti i simetrije? Zašto je kristalna tvar na skali atoma tako precizno uređena da atomi u njoj zauzimaju strogo matematičke pozicije? Zašto su virusi pravilne čestice, često u obliku platonskih tijela (pogotovo ikozaedra)?
predavač: Antonio Šiber
Termodinamika u konačnim sistemima
Dobro je poznato kako se termički ponašaju tvari poput komada metalana sobnoj temperaturi koje sadrže milijarde čestica. O njima imamo svakodnevno iskustvo. Objašnjenje pojava obavljeno je fizikalno u okviru statističke fizike. Općenito razvijene metode za opis mnoštva čestica moguće je primijeniti i na male objekte kao što je atomska jezgra.
predavač: Robert Pezer  
Supravodljivost - znanstvena egzotika ili je i oko nas?
Kroz kratak povijesni prikaz biti će prikazana osnovna svojstva supravodiča uz njihova prikladna objašnjenja. Biti će navedeni primjeri supravodiča, osnovni pravci istraživanja, kao i primjeri koji pokazuju da je supravodljivost izašla iz znanstvenih laboratorija i polako prodire u naš svakidašnji život.
predavač: Ivica Kušević  
Pogledajmo u naše tijelo...! 
“Gledanje” JE fizika!

Zbog toga je “vidjeti” najljepši proces ljudskog života. Jednostavna potvrda toga je da ljudi i zvuk pokušavaju predočiti u obliku slika kako bi ga vidjeli. Čovjek je oduvijek bio fasciniran svojom ”unutrašnjošću”.

predavač: Ivica Prlić  
Povratak na uvodnu stranicuNatječaj ''Ljepota fizike''''Ljepota fizike'' u vašoj akoliFestival popularnih predavanja
Uredio: Ivica Aviani
design: Antun Čajkovac©