<2000-05-04> Posljednjih godina gomilaju se dokazi u prilog činjenici da je, osim tamnom tvari, svemir bogat i tamnom energijom. To prije svega pokazuju mjerenja dalekih supranova koja nedvosmisleno ukazuju da se širenje svemira ubrzava, a ne usporava kako se donedavno mislilo.
Kako sva uobičajena materija djeluje gravitaciono privlačno i tako usporava širenje svemira, ovo ubrzavanje ukazuje na novi sastojak svemira koji djeluje u suprotnom smjeru i tjera ga da se širi sve brže. Taj je sastojak prozvan tamna energija. Što je ona zapravo i koje je njeno porijeklo je još uvijek nepoznato, ali postoji nekoliko mogućnosti. Najpoznatija od njih je da je ta tamna energija tzv. kozmološka konstanta koju je još davno u svoje jednadžbe uveo (pa odbacio) A. Einstein.
Pored spomenutih mjerenja supranovih, ovih dana su objavljeni i novi rezultati mjerenja temperaturnih nejednolikosti u kozmičkom pozadinskom zračenju. Te nejednolikosti ovise o geometriji svemira i mjerenja ukazuju da je svemir približno ravan. Kako je iz izravnih mjerenja gustoće materije u svemiru poznato da te materije ima premalo tj. da bi po njoj samoj svemir morao biti zakrivljen, nužno je dodati tu "tamnu energiju" koja nadopunjuje djelovanje materije i "izravnava" svemir. Istovremeno, ti rezultati pokazuju da će se širenje svemira vječno nastaviti.
Kad se sve zbroji, ispada da u svemiru postoje tri glavne vrste tamne tvari. Kao prvo, postoji "obična" tamna tvar koju sačinjavaju objekti sastavljeni od obične barionske tvari (protona i neutrona). To mogu biti proto-zvijezde koje su prelagane da bi svijetlile, neutronske zvijezde, crne rupe, itd. Vidljive zvijezde čine oko pola posto ukupne mase/energije svemira, a ova obična tamna tvar oko 4-5 posto. Zatim postoji nebarionska tamna tvar, sastavljena od još nepoznatih čestica (možda suprasimetričnih WIMP čestica) koja sačinjava oko 30-40 posto ukupne mase/energije svemira. Preostalih 50-70 posto pripada onda toj tamnoj energiji.
Tako se sad očekuje pojačana aktivnost teoretičara koji trebaju objasniti što bi ta tamna energija mogla biti. [Dodatak <2003-03-17>]: Mjerenja svemirske sonde WMAP iz 2003. godine značajno poboljšavaju gore navedene brojke. Vidi vijest "WMAP-ovi impresivni kozmološki rezultati"
|