Svatko je od nas sigurno već rukom zgužvao ispijenu limenku nekog osvježujućeg napitka. I naravno da to nije bilo teško učiniti jer je limenka prazna i proizvedena je od tankog aluminijskog lima, pa lako popušta pod pritiskom ruke.
Međutim jedan zanimljiv i jednostavan pokus pokazat će nam da se limenka može zgužvati na posve neočekivan način uslijed pritiska atmosferskog tlaka.
U praznu limenku treba naliti vode, ali ne više nego jedan prst (oko 0,3 dl).
Zatim limenku s vodom stavimo na plinsko ili električno kuhalo i pustimo da voda zavrije.
Da voda u limenci vrije vidjet će se po oblaku kondenzirane vodene pare koja izlazi kroz otvor. Neka vrije 20 do 30 sekundi, tako da se unutrašnjost limenke posve ispuni vrućom vodenom parom.
U međuvremenu dok čekamo da voda zavrije treba prirediti jednu plitku zdjelicu s hladnom vodom. Dubina vode u toj zdjelici neka bude 2 - 3 cm.
Koristeći krpu, da se ne opečemo, skinemo limenku sa peći i brzo ju uronimo u hladnu vodu, ali tako da joj pri tome otvor okrenemo prema dole.
Istog časa kad limenka dođe u dodir s hladnom vodom neka nevidljiva sila tako će ju brzo zgužvati da će nam gotovo ispasti iz ruke.
Što se u stvari desilo?
Naglo kondenziranje vodene pare uzrokuje pad temperature u unutrašnjosti posude. Kako su tlak i temperatura u uzajamnoj vezi, smanjuje se i tlak. Smanjenje tlaka dovelo bi do usisavanja vode u limenku, ali pad tlaka dešava se puno brže nego što voda, zbog svoje viskoznosti, uspijeva ući kroz relativno uski otvor. Zato nastaje razlika u tlaku zraka iznutra i izvana, koja je dovoljna da zgnječi limenku.
Procijenimo kolika je sila djelovala.
Pretpostavimo da je temperatura pare u limenci T1370oK, i da je unutra atmosferski tlak p1105Pa. Naglim hlađenjem neka se temperatura spusti na T2300oK. To znači da će se uz nepromijenjeni volumen novi tlak p2 dobiti iz stalnosti omjera tlaka i temperature:
Uvrstimo li pretpostavljene vrijednosti dobit ćemo približni iznos tlaka nakon hlađenja:
Iz promjera i visine limenke koja ima oblik valjka lako se izračuna njena površina koja iznosi oko 3 dm2.
Budući da je sila umnožak tlaka i površine dolazimo do iznosa od: