početak

položaj

upute

pojmovnik

 

OVJESIŠTE I VRSTE RAVNOTEŽE

Priča o ravnoteži

 

Točka u koju se ovjesi predmet naziva se ovjesište.

Slika 1 Slika 2 Slika 3

Na slikama 1, 2, 3 je prikazan ovješen štap. Na svakoj slici oznakom O obilježeno mu je ovjesište, a s T težište. Kako bi opisao položaj točke T u odnosu na O na svakoj slici? Kako bi se ponašao štap ovješen kao na slikama 1, 2 i 3 ? U kojem bi slučaju mogao mirno stajati? Što bi se dogodilo ako donji kraj štapa sa slike 1 zaljuljamo prstom? Što bi se dogodilo ako štap sa slike 2 zaljuljamo prstom? Što bi se dogodilo ako štap sa slike 3 zaljuljamo prstom? Bi li štap sa slike 3 ostao u istom položaju?

 

Na slici 1 težište T se štapa nalazi ispod ovjesišta O. Ako bismo prstom zaljuljali štap ovješen kao na slici 1 on bi se uvijek vratio u početni položaj, prikazan na slici 1.

Na slici 2 težište T i ovjesište štapa O su u istoj točki. Ako bismo prstom zaljuljali štap ovješen kao na slici 2 on bi ostao u položaju u koji smo ga pomaknuli.

Na slici 3 težište se štapa nalazi iznad ovjesišta O. Ako bismo prstom zaljuljali štap ovješen kao na slici 3 štap bi se preokrenuo u položaj prikazan na slici 1 i ne bi se sam mogao vratiti u položaj na slici 3.

Ovakve različite položaje predmeta nazivamo ravnotežnim položajima. Postoje 3 vrste ravnoteže:

stabilna (sl.1.)– tijelo pomaknuto iz položaja stabilne ravnoteže uvijek se vraća u ravnotežni položaj

indiferentna (sl.2.) - tijelo pomaknuto iz položaja indiferentne ravnoteže ostaje u bilo kojem novom položaju

labilna (sl.3.) – tijelo pomaknuto iz položaja labilne ravnoteže nikad se samo ne može vratiti u položaj labilne ravnoteže

 
bullet

Pokus

 
 

natrag       nastavak