početak

položaj

upute

pojmovnik

 

Metoda konstrukcije

Priča o ravnoteži << Težište << Pokusi

 

Položaj težišta ovisi o rasporedu mase na tijelu. Tijela kojima je masa raspoređena jednoliko po tijelu nazivamo homogenim tijelima. Njima se položaj težišta može odrediti konstrukcijom. Osnova za ovo razmišljanje je primjer tanke homogene šipke. Njezino se težište nalazi na njezinu polovištu. Pomoću ove se činjenice može odrediti težište i drugih geometrijskih oblika.

težište trokuta


Uzmimo npr. homogenu ploču oblika trokuta.. Njezina se površina može podijeliti u niz tankih paralelnih vrpca. Težište je svake vrpce u njezinu središtu. Pravac koji spaja sva težišta pojedinih traka jest težišnica trokuta. Ona je zapravo pravac koji spaja vrh trokuta i polovište nasuprotne stranice. Težište trokuta nalazi se u presjeku triju težišnica. Na isti se način određuje težište homogenih ploča oblika paralelograma.

težište homogene kružne ploče

Težište kružne ploče određuje se traženjem težišta niza tankih vrpca koje predstavljaju površine između niza paralelnih tetiva kružnice. Spajanjem polovišta tetiva dobijemo promjer kružnice. Da bismo mogli odrediti težište, uzimamo još jedan niz paralelnih tetiva, spojimo njihova polovišta, te dobijemo još jedan promjer. Sjecište tih dvaju promjera jest težište kružne ploče. Težište kruga nalazi se u njegovu središtu.

težišta homogenih geometrijskih tijela

Na isti se način mogu odrediti i težišta homogenih geometrijskih tijela, npr. kvadra. Kvadar se podijeli u tanke pravokutne ploče paralelne njegovim stranicama. Budući da je težište svake pojedine pravokutne ploče u njezinu središtu, odnosno sjecištu dijagonala, i težište kvadra je u njegovu središtu. Valjak pak možemo podijeliti na tanke kružne ploče paralelne njegovim bazama. Težište homogenoga valjka je u ravnini u kojoj leži polovište njegove visine.

 
 

natrag       nastavak